WWW NEUROBEAT

Kapela WWW vznikla v Praze na počátku devadesátých let. V té době kolem sebe soustředili první české nadšence hiphopové kultury a byli jednou z prvních rapových kapel u nás. Spoluvytvářeli též základy místního graffiti, breakdancové a turntablistické scény.

V pozdějších letech začala kapela pracovat s živými nástroji, působila jako post-hiphopový big band a pozvolna se odklonila od klasické rapové produkce. V roce 1998 kulminoval ohlas kapely častými koncerty a její skladby vycházely na nezávislých kompilacích. Díky spolupráci s většími nahrávacími společnostmi kapela též okusila, jak chutná tuzemský mainstream. Ovšem nakonec její členové zvolili nezávislou uměleckou dráhu, což posléze společně s vnitřními tlaky způsobilo rozpad WWW, a to těsně před nabízeným, nicméně členy kapely odmítnutým vydáním první desky u POLYGRAMu.

WWW se vrátili na scénu s debutovým albem ‚Neurobeat‘ až v roce 2006 díky nově vzniklému nezávislému labelu BiggBoss a zásluhou Ondřeje Anděry a Lubomíra Typlta, kteří dlouho toužili úvodní kapitolu tvorby WWW završit hmatatelným výsledkem. Obal desky tvoří variace na Typltovy figurální obrazy ze série ‚Pinocchio‘.

WWW volí cestu prezentace prostřednictvím stylizované symboličnosti a definice hiphopu jakožto prostoru pro autenticitu, která je pro kapelu důležitější než forma. Pro tvorbu kapely je rovněž nesmírně důležitá vizuální stránka. ‚Neurobeat‘ byl vydán jako v pořadí druhý český duální disk, který mimo audio stopy obsahuje i autorskou klipovou tvorbu. Klipy WWW byly mimo televizní vysílaní prezentovány i v uměleckých galeriích, staly se též podnětem k sérii přednášek o nových médiích na Akademii výtvarných umění.

Hudba Ondřeje Anděry (Sifona) obsahuje útržky hiphopových postupů a z reality nasnímaných samplů, nervózních industriálních zvuků a znepokojivých elektronických struktur. Zvuky jsou většinou nasnímány z reality nebo digitálně vygenerovány do abstraktního tvaru. Tvorba v sobě obsahuje prvky hiphopu, ale není na něj vázána, pouze využívá jeho živelnou a rytmickou energii.

Texty Neurobeatu jsou z větší části autorskou prací Lubomíra Typlta, ale spolupracoval na nich i Ondřej Anděra. Typltovy texty jsou občas matoucí a těžko uchopitelné, provokují tak posluchače, aby se zamyslel a namáhal svou představovivost. Jejich naléhavost umocňují metafory, eufonie a vůbec široká škála básnických prostředků. Texty Ondřeje Anděry jsou spíše abstrahujícími impresemi, zdůrazňujícícmi rytmickou podstatu slov, jejich mnohovýznamovost a zvukovou barvitost. Anděrův rap balancuje na hranici rytmické hravosti a stimulujícího, zuřivého a útočného vzívání. Vše je zmnoženo a dobroušeno kovovým hlasem zpěvačky Milesy.

Koncertně WWW pracují ještě se scratchem a mixy DJ Brainy Thuga, často improvizují pomocí loopovacích zařízení a experimentují se synchronizací s lasery, videoprojekcemi. Slučují postupy hiphopu, industrialu a elektroniky. V Čechách jsou občas přirovnáváni ke kapelám jako Beastie Boys, Massive Attack, Nine Inch Nails nebo Young Gods.

WWW byli několikrát headlinery velkých hudebních festivalů v Čechách a na Slovensku a byli nominováni na několik hudebních ocenění.