ŠIMANSKÝ NIESNER

Dvojice kytaristů Jakub Šimanský a Tomáš Niesner ve své tvorbě vychází z žánru zvaného americký primitivismus, který již od 70. let „pilovali“ kytaroví hráči jako John Fahey, Leo Kottke, Robbie Basho či Sandy Bull.

Americký primitivismus vycházel z bluegrassové tradice amerického jihu, ale netradiční přístup k lazení, rytmice a mantrickému repetitivismu nalezl v duchovní hudbě asijského původu. Hudba indického guru a hráče na sitar Raviho Shankara se stala soundtrackem k sebepoznávání skrz psychedelické drogy pro řadu mladých američanů, pro řadu mladých muzikantů se pak stala významným inspiračním zdrojem. O pět dekád později je odkaz amerického primitivismu stále živý a Šimanský s Niesnerem patří do řady jeho následovníků. V našem prostředí ho obohacují o český country folkový romantismus.

Niesner se Šimanským společně vyrostli v hlučné přerovské kapele UNNA, která podobně jako jejich aktuální tvorba, sršela nadšeneckým přístupem a čerpala jak z devadesátkového noise rocku, tak soudobého alternativního metalu. Svůj kultovní status kapela završila vydáním rozlučkové desky a sérií důrazných finálních koncertů. Zatímco Niesner se kytary držel už v UNNA, Šimanský v kapele odklepával rytmus a hru na kytaru si osvojoval v dobách existenčního tápání, kdy prakticky žil v místnosti své přerovské zkušebny. Tam neúnavně, občas i 10 hodin denně cvičil a piloval svou hru po vzoru Johna Faheyho.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a Šimanského první deska, kazeta ‚Face to Face to Against American Primitivism in Eastern Europe vol. I‘ vzbudila ohlas na české i zahraniční scéně. Na té domácí ke všemu umocněné výraznými a neúnavnými koncerty. Po desítkách trubadůrských výjezdech po všech koutech republiky si k sobě Šimanský přivolal bývalého partnera z UNNA Tomáše Niesnera a společně začali připravovat materiál napsaný pro dvě kytary. Po jejich prvním koncertu, který proběhl v přítmí odsvěceného vernéřovického Soulkostela v létě 2018 se dvojice odebrala do domácího studia Davida Zemana (z kapely Kalle), kde nahrála osm skladeb na album ‚Tance neznámé‚.

O tři roky později vydává dvojice desku ‚Všechno dobré‚ na labelu Stoned To Death Records a loni pak album nazvané ‚Jako doma‚, které vyšlo na ostravském labelu Korobushka Records.

Oba hudebníci se věnují také sólové tvorbě. Jakub Šimanský ještě před vznikem dua vydal už zmíněné desky ‚Face To Face Against American Primitivism In Eastern Europe Vol. I a Vol. II‘, Tomáši Niesnerovi se na „enviromentálním“ albu ‚Bečvou‚ podařilo propojit kytarové repetice a modulární syntezátory do silného tvaru, kterým okouzlil posluchače po celém světě. Konkrétně vyhlášený server The Quietus nebo kultovní magazín The Wire zařadili album do žebříčku Top 100 alb za rok 2022, u nás byl v tom samém roce nominován na ‚Album roku‚ v Cenách hudební kritiky Apollo a zvítězil v kategorii ‚Deska roku‚ v Hudebních cenách Vinyla.