VENTOLIN

Ventolin

Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakládajícího člena skupiny Kazety a člena divadla Nejhodnější medvídci, který na elektronické scéně působí od roku 2007. Jeho prvotinou z roku 2009 je EP Mžitky, v roce 2012 vydal debutovou desku Totem, následovalo EP Playbour (2015) a společné album The Game YS ROTTYN (2016) s polským anonymním techno duem RSS B0YS. Průlom v kariéře Ventolina způsobilo vydání druhé řadové desky Vitajte (2017) v čele s virálním hitem Disco Science s videoklipem v režii Petra Marka (Midi Lidi) a Johany Novotné (Johuš Matuš) založeném na přelomové technologii maskování “greenscreen”.

V roce 2021 pak následovalo album Dneska se vyčasilo s hity Mech a Posun času. Alba vydavá ve spolupráci s labelem Bumbum Satori. Kromě množství domácích koncertů v českých klubech a velkých i malých festivalech se každoročně vrací také na Slovensko a do Polska. K živému hraní Ventolin používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummachiny. Je milovníkem primitivního zvuku detroitského techna, italského disca a indického disco stylu zvaného “šrumbabumba” z 80. let 19. stol., hraného převážně dlaněmi na pleš. V roce 2022 založil společně s členy divadla Nejhodnější medvídci hudební skupinu Ametyst. David Doubek přednáší kulturní antropologii na Karlově univerzitě.

Ventolin nedávno vypustil do éteru další písničku, v níž tentokrát propaguje městskou hromadnou dopravu. A opět způsobem, který chytne a nepustí. Ostatně tak, jak to všichni od Ventolina mají rádi.

„Loni na přelomu září a října mi zavolal můj manažer s tím, že existuje Sdružení dopravních podniků a že by si ode mne přálo píseň na podporu MHD ze zvuků autobusů, tramvají a tak. Připadalo mi to neuvěřitelné, praštěné a milé,“ popisuje David Koubek alias Ventolin moment, který ho motivoval k tomu, aby nahrál další ze svých potenciálních hitů. Nazván byl jednoduše MHD.

Za použití zvuků brzd, houkaček nebo zprávy se statistikami vymyslel zhruba tříminutovou skladbu, kterou se prolíná poselství o využívání služeb městské hromadné dopravy na úkor aut. „Chvíli jsem váhal, jak z tabulek udělat písňový text, poté mě napadlo, že to chce zkratku a drama. MHD jsou tři písmena, ultimátní protivník SUV jsou také tři písmena. Pak to šlo samo,“ komentuje Ventolin.

Na nové písničce se podílelo jak Sdružení dopravních podniků, tak agentura EventHouse, která zajistila její produkci. Ta původně chtěla, aby šlo o prostou veselou vánoční skladbu složenou z autentických zvuků tramvají, autobusů, trolejbusů nebo hlášení ve stanicích. Pak ale svou myšlenku rozšířila o mnohem širší škálu typických městských tónů, protože věděla, že je Ventolin uchopí tak jako nikdo jiný.